Quantity and value

Yenni bought some forks and spoons in the ratio of 3 : 4. Each spoon cost 20 cents more than each fork. If she spent $76.80 altogether and the amount she spent on the spoons was $19.20 more than the amount she spent on the forks, how many forks and spoons did she buy?

Be the first to add a review.

Please, login to leave a review
Add to Wishlist
Enrolled: 2 students

Archive

Working hours

Monday 9:30 am - 6.00 pm
Tuesday 9:30 am - 6.00 pm
Wednesday 9:30 am - 6.00 pm
Thursday 9:30 am - 6.00 pm
Friday 9:30 am - 5.00 pm
Saturday Closed
Sunday Closed